Дивні похоронні ритуали перших європейців


Розкопки в одній з печер на півночі Італії розкрили вкрай незвичайні похоронні ритуали перших кроманьйонців – ховаючи одноплемінників.

Вони прикрашали їхнє тіло охрою, чертя візерунки шматочками гальки, після чого розбивали ці камені.
"Звичайно, наші колеги вкрай рідко звертали увагу на ці об'єкти, якщо вони їх і помічали, вони вважали їх звичайними шматочками гальки і викидали їх разом з іншим "сміттям". Нам треба почати дуже уважно ставитися до таких об'єктів, які зазвичай потрапляють в категорію каменів. Щось, що виглядає як звичайний природний камінь, насправді може мати важливе значення", — розповідає Жульєн Ріль-Сальваторе (Julien Riel-Salvatore) з університету Монреаля (Канада).

Як сьогодні вважають учені, перші сучасні люди проникли на територію Європи близько 45-40 тисяч років тому, подорожуючи кількома шляхами – через Балкани, острови Середземного моря і рухаючись по берегах Африки в бік Іспанії. Сліди цих перших людей у вигляді артефактів оріньякської та граветтської культур, що збереглися в печерах південної Франції та північної Італії, допомогли вченим з'ясувати, як виглядали ці люди і знайти натяки на те, чому вони "перемогли" неандертальців в конкурентній боротьбі.

Однією з причин цієї перемоги сьогодні багато вчених вважають культуру та релігію, які мали кроманьйонці і якої, імовірно, були позбавлені неандертальці. Прикладом цього є те, що вже 20-30 тисяч років тому кроманьйонці мали складними поховальними обрядами, прикрашаючи тіла і могили покійних квітами, візерунками з каменів і іншими речами, які могли згодитися їх померлому соплеменнику в загробному житті.

Ріль-Сальваторе і його колеги з'ясували, що один з найбільш дивних обрядів тієї епохи виник приблизно на п'ять тисяч років раніше, ніж вважалося раніше, і був поширений значно більше, ніж прийнято вважати, вивчаючи "сміття", зібране під час розкопок у печері Арені Кандиде в 2011 році.

У цій печері, що розташована у горах Північної Італії, в далекому минулому, на вильоті епохи існування граветтської культури та під час появи її спадкоємиці, епіграветтської культури, жила або просто була похована велика група людей, близько 20 дітей і дорослих кроманьйонців. Їх останки були виявлені палеонтологами ще в 40 роках минулого століття, і з тих пір відкладення Арені Кандиде періодично вивчаються в пошуках нових артефактів і слідів життя перших жителів Європи.

Вивчаючи матеріали, зібрані в ході одного з останнього раунду таких розкопок, вчені помітили, що їхні попередники знайшли в печері безліч дрібних шматочків гальки, складеної з порід, які не зустрічаються в самій "усипальниці кам'яного століття". На деяких з них вони знайшли сліди охри, червоно-коричневої мінеральної фарби, а інші були роздроблені або наполовину зруйновані.

Подібні дивацтва змусили вчених шукати сліди аналогічних каменів в інших стоянках давніх людей. Виявилося, що вони дійсно були схожі на форми камені, вкриті вохрою, археологи вже знаходили в околицях інших гробниць кроманьйонців, похованих в пізніші історичні періоди.

Як вважають Ріль-Сальваторе і його колеги, ці полураздроблені камені є слідами одного із найдавніших поховальних ритуалів у житті людства. На їхню думку, мешканці печери використовували подібну гальку як пензлі для нанесення візерунків на тілі покійного, після чого виносили її за межі і ритуально розбивали на частини, забираючи цілу половину в якості сувеніра або талісмана.

Чому вони це робили? Як показують спостереження за африканськими і амазонськими племенами, застряглими у первісно-общинному ладі, люди кам'яного століття вважали свої знаряддя праці "живими" об'єктами, наділеними душею і своїми власними мотивами. Тому вони могли ритуально "вбивати" подібну гальку, розколюючи її на частини і відправляючи її в подорож в загробний світ разом з покійним. Якщо це дійсно так, то подібні релігійні традиції з'явилися серед перших жителів Європи на п'ять тисяч років раніше, ніж припускали історики.
Перейти в кінець історії