"Болотні люди": стародавні тіла, знайдені в торф'яних болотах (Фото)


Історія знає випадки, коли в торфовищах виявляли тіла древніх людей.

Археологія - наука цікава і часом непередбачувана. Історія знає випадки, коли в торфовищах виявляли тіла древніх людей. Як правило, в таких випадках насамперед викликали поліцію, але часто виявлялося, що вік знахідки становив кілька століть. Дубильні властивості торфу і низька температура води сприяють відмінній консервації. У цьому огляді «знаменитості» серед таких болотних тел, які представляють особливий інтерес для науки.


Людина з Детгена. У 1959 році побите і обезголовлене тіло 30-річного чоловіка було виявлено в трясовині близько Детгена, Німеччина. Його голова перебувала в 3 метрах від тіла. Обезголовили тіло вже після смерті, тому вважається, що людина не могла бути ритуальної жертвою. Можливо, його настільки боялися, що вжили додаткових заходів для того, щоб перешкодити його поверненню після смерті у вигляді примари або зомбі.


Людина з боксті. У 1936 році на західному узбережжі Швеції з болота витягли тіло людини, дата поховання якого поки досить розмита - від 1290 р до 1430 р Судячи з одягу, взуття та аксесуарів, це був досить багата людина з високим соціальним статусом. Можливо, це був чи податківець, або вербувальник солдатів. На голові у нього видно сліди кількох ударів - в щелепу, праве вухо, і в потилицю, коли він уже був на землі. Цей останній удар і опинився для нього смертельним.


Підліток з Віндебі. На півночі Німеччини було знайдено муміфіковане тіло 14-річного підлітка, який жив між 41 і 118 рр н.е. Спочатку з-за тонких скелетних кісток вважали, що тіло належало дівчинці, однак, в подальшому прийшли до висновку, що це все-таки був хлопчик. Явних ознак, що вказують на причину смерті, не знайдено. Однак рентгенівський аналіз виявив на кістках його гомілок дефекти, які говорять про те, що хлопчик страждав за життя від виснаження, яке призвело до порушення росту. Можливо, від голоду він і помер.


Жінка з Харальдскера. Добре збереглося тіло 50-річної жінки з 5 століття до н. е., невеликого зросту, близько 150 см, знайшли в одному з боліт Данії в 1835 р Спочатку вважали, що це була Гуінхельда, королева Норвегії, яку, за легендою, втопили в трясовині за наказом короля. Однак, в подальшому ця версія не підтвердилася. Слід від мотузки, що зберігся на її шиї, свідчить про те, що вона також була принесена в жертву.


Людина з Гроболла. У Данії з торфовища було вилучено людське тіло, дуже добре збереглася, хоча воно пролежало в болоті приблизно з 290 р. До н.е. е. Вік загиблого близько 30 років. На пальцях його рук добре збереглися нігті, на голові - копиця волосся. З одягу в цілості й схоронності залишилися лише кепка і пояс. Цю людину спочатку вбили, перерізавши йому горло від одного вуха до іншого, а потім вже втопили в болоті. В його шлунку в основному знаходилися зерна і насіння.


Толлундскій людина. У 1950 році в торфовищах Данії виявили людську мумію, вік якої становив близько 350 років. На дуже добре збереглася голові одягнена шапочка з овчини, а на шиї - мотузка. Проведений аналіз їжі, що збереглася в шлунку, показав, що вона являла собою юшку з суміші злаків і споришу. І це, швидше за все, свідчить про ритуальний характер його передсмертної трапези.


Людина з кашель. Нещодавно, у 2011 році, заготівельники торфу в Ірландії виявили тіло, вік якого 4000 років. Помер цей чоловік насильницькою смертю, оскільки у нього зламаний хребет, рука і є безліч ран на спині. Можливо, ця людина була королем, а його смерть була результатом жертвопринесення. Ірландські королі наділялися особливою владою через ритуальний шлюб з богинею Землі для захисту людей і території їх проживання. І якщо траплялися якісь лиха, вважалося, що шлюб виявився невдалим, і королі приносили в жертву богам.


Людина з Ліндоу. У Великобританії, в одному з торфовищ, виявили муміфіковане тіло 25-річної людини, що пролежало в болоті з 20-90 рр. н.е. З цією людиною розправилися дуже жорстоко. Рани, нанесені йому, швидше за все, вказують на ритуальний характер вбивства. У нього проломлений череп, перерізане горло, зламані ребро і шия, на якій збереглася тонка шкіряна мотузка. Вміст його шлунка представляло суміш смажених зерен злаків і сліди рослини омели, що вважається у друїдів священною.
Перейти в кінець історії